fbpx
Gojaznost kao uzročnik zdravstvenih problema

Gojaznost je veoma čest problem kod velikog dela populacije. Posledica je brzog načina života, brze hrane i redukovane fizičke aktivnosti.

Dostupnost informacija preko interneta i konkretno, putem društvenih mreža, nosi različite benefite, ali, vrlo često i oprečne i pogrešne smernice za dostuzanje željenog izgleda, odnosno, za redukciju telesne težine.
Na prekomeran broj kilograma se najčešće gleda kao estetski problem. Ono što se zanemaruje je činjenica da je gojaznost uzrok različitih zdravstvenih problema. To su u prvom redu kardiaaovaskularni problemi, zatim, problemi u funkcionisanju digestivnog trakta, i različita sistemska i degenerativna oboljenja.

Među kardiovaskularnim problemima, najčešća su:

  • oboljenja krvnih sudova,
  • hipertenzija
  • povećan nivo holesterola i triglicerida u krvi…

Bolesti gastrointestinalnog sistema uzrokovane gojaznošću su:

  • želudačni problemi i problemi u varenju hrane
  • mučina i povraćanje
  • dijareja, opstipacija …

Prekomeran broj kilograma negativno deluje i na hormonalni bilans, stanje kostiju i zglobova i uzrok je različitih sistemskih oboljenja. Ono što je uočljivo su i promene na koži, kao što su celulit i strije. Veoma često se javlja artritis, dijabetes, različite vrste karcinoma kao i psihosocijalni poremećaji. Regulisanje telesne težine ne podrazumeva samo smanjenje broja kilograma, u prvom redu, neminovno je preduzeti korake za očuvanje zdravstvenog stanja.


Psihološke posledice gojaznosti

Gojaznost može postati i veliki psiho-socijalni problem. Osoba sa prekomernom kilažom se često označava kao aljkava, nedosledna, slabog karaktera, inferiorna…S jedne strane, prejedanje može da bude posledica izvesnih nesvesnih konflikata pojedinca, a sa druge strane, može da bude i uzrok različitih psiholoških poteškoća u funkcionisanju jedne osobe. Individua nije zadovoljna svojim izgledom, nije zadovoljna efektom preduzetih dijetalnih režima, demoralisana je vraćanjem kilograma, i sve to dovodi do njenog osamljivanja i socijalne izolacije. Sve je to veoma stresno za samu osobu i to je jedan začarani krug.